לפרטים: 054-4337150 


© Moveat- כל הזכויות שמורות | לירון אסייג
moveat.liron@gmail.com
* המידע באתר זה אינו מהווה תחליף להתיעצות אישית עם איש מקצוע, אין להסתמך על המידע כמקור מידע יחיד ואין לעשות בו שימוש ללא התייעצות מקצועית.

אימון בריא- מה לאכול לפני ואחרי אימון?

מה לאכול לפני ואחרי פעילות גופנית?

אכילה לפני ואחרי אימון גופני משפיעה על יעילות האימון. במהלך האימון, הגוף נמצא בפעולה ובשעות שלאחריו מתבצעים בגוף תהליכי התאוששות. מאמנת כושר מסבירה מה צריך לאכול לפני האימון ובסיומו, כדי לא לפגוע בבריאות
לירון אסייג

לאכול או לא לאכול לאחר אימון גופני? האם אתם מהאנשים שאחרי אימון באים הביתה ואוכלים את כל מה שיש במקרר או מאילו שלא אוכלים כלום כדי לא להעלות "שוב" במשקל? זו הדילמה הנצחית. האם יש לה פתרון?

תזונה לפני ואחרי האימון יכולה להשפיע על יעילות האימון שלכם. במהלך פעילות גופנית הגוף נמצא במצב של "סטרס" ובשעות שלאחר האימון מתבצעים בגוף תהליכי התאוששות.

המזון המתאים לפני האימון
לפני ביצוע פעילות גופנית ישנה חשיבות רבה לאכול ארוחה מסודרת אשר מכילה כמות גדולה יותר של פחמימות וזו בכדי למלא את מאגרי הגליקוגן בכבד ובשריר.

כדי למנוע תופעה של אי נעימות הנגרמת כתוצאה מאימון עם בטן מלאה רצוי לסיים את הארוחה 3-4 שעות לפני האימון .
רצוי לשלב בארוחה חלבונים ומזונות עשירים בסיבים.

פחמימות, שומנים וחלבונים שהם אבות המזון מספקים לנו שלושה מקורות אנרגיה שונים. סוג האימון כמובן משפיע על הדרישה של הגוף למקור אנרגיה שונה.

כ-15-30 דק' לפני האימון כדאי לאכול פחמימות עם אינדקס גליקמי בינוני- גבוה (פחמימות המעלות את רמת הסוכר במהירות), כגון: פירות יבשים, בייגלה ללא שומשום, חטיפי גרנולה. ארוחה זו יכולה להתאים גם במידה והאימון מתקיים בבוקר.

במהלך פעילות גופנית כדאי לשתות 200 מ"ל בכל 30 דקות כדי למנוע אי נוחות במערכת העיכול. במידה והפעילות נמשכת מעל שעה וחצי מומלץ לשתות משקה איזוטוני כל 15-30 דקות..


חידוש מאגרי הגליקוגן
לאחר האימון, הארוחה אמורה לחדש את מאגרי הגליקוגן שהתרוקנו במהלך הפעילות. הימנעות מארוחה כדי לא לעלות "שוב" במשקל היא החלטה מוטעית מכיוון ועלולה להפחית את קצב חילוף החומרים.

לכן מיד בתום האימון מומלץ לאכול פחמימות עם אינדקס גליקמי גבוה, כגון : 2-3 פירות יבשים, חטיף גרנולה, פירות טריים.

45 דקות עד שעה לאחר האימון כדאי לאכול ארוחה מלאה הכוללת גם חלבונים אשר יספקו את חומרי הבניין לתהליכי הבנייה בגוף. למשל:  2-3 פרוסות לחם עם ממרח הכולל חלבון או קטניות שונות בשילוב פחמימה מלאה.

תזונה לפני ואחרי אימון היא קריטית לצורך אימון אפקטיבי. בין אם מטרתך היא עלייה במסת שריר או ירידה במשקל כדאי לאכול נכון בכדי לקבל תוצאות איכותיות.
________________________________________


פורסם ב-YNET בריאות
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4391497,00.html

________________________________________

ראיון של לירון אסייג מרדיו קול רגע- חשיבות התזונה לפני ואחרי אימון
http://www.youtube.com/watch?v=qkDRBpY_brU